fbpx

Yurt Dışından Nasıl Ödeme Alınır?

Okuma Süresi: 2 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Yurt dışından ödeme almak, başta girişimciler ve e-Ticaret ile uğraşan kişiler için oldukça kritik bir süreçtir. Özellikle e-Ticaret’in her geçen gün yaygınlaştığı son yıllarda, işlerini dünyaya açmak isteyen herkes için ticaretin farklı para birimleri ile gerçekleştirilmesi süreçleri zorlaştırabiliyor. Yanı sıra; transfer aşamasında yaşanan aksaklıklar, hem tüketicileri hem de girişimcileri pratik ödeme alma yöntemleri araştırmaya itiyor. e-Ticaret ile uğraşanlara ek olarak; yurt dışı ile freelance çalışan kişiler için de yurt dışından ödeme almak oldukça önemlidir. Özellikle güvenlik, ödeme alma konusunda dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor.

Eğer herhangi bir aracı firma ile yurt dışından ödeme almıyorsanız doğrudan bankalar arasında gerçekleşen para transferleri masraflı olduğu gibi ödemenin hesabınıza yansıması uzun zaman alabiliyor. Çoğu zaman ödeme aldığınız tutardan çok daha fazlasını masraf olarak ödemeniz gerekebiliyor. Üstelik yüksek tutarlı ödemeleriniz, bankaların transfer aşamasında dikkatini çekeceği için ödemenin hesabınıza geçmesi normalden de uzun sürebiliyor. Bu nedenle yurt dışından ödeme alma süreçlerinizi kolaylaştırmak ve masraf maliyetini minimuma indirebilmek için çeşitli ödeme platformları ile bu süreci yönetmek çok daha efektif olabilir.

Yurt dışından ödeme almanızı sağlayan firmalarda nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

  • Referans portföyü
  • İş birliği içerisinde olduğu bankaların çeşitliliği
  • Sunduğu arayüzün kullanım kolaylığı
  • Sahip oldukları altyapının güvenilirliği
  • Ödemelerinizden alınan komisyon oranları
  • Herhangi bir teknik aksaklık yaşamız durumunda ulaşabileceğiniz bir müşteri teknik destek hattının olması, yurt dışından ödeme almanıza imkân sağlayan firmayı seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların başında gelir.

Yurt dışından ödeme almak ne kadar sürer?

Herhangi bir aracı firma olmadan, yurt dışından alınan ödemeler bankalara bağlı olarak 4 iş gününe kadar uzayabilir, hatta bu süreyi aşabilir. Bu süre aynı zamanda ödeme alınan ülkeye ve bankaya göre değişkenlik de gösterebilmektedir. Bankalar iletilen parayı önce havuzlarında tutarak, inceledikten sonra herhangi bir sorun görülmediği takdirde alıcı hesaba transferini tamamlar. Bu nedenle havuzda bekleme süresine yani inceleme aşamasına bağlı olarak paranın hesabınıza yansıma süresi de uzayabilir. Ancak, yurt dışından ödeme almanıza aracılık eden bir firma ile çalışıyorsanız ödeme alma süreçleri kolaylaşabilir.

Yurt dışından ödeme almak için en efektif yol hangisidir?

Yurt dışından ödeme almak için birçok farklı yöntem olması, pek çok soru işaretine de sebep olabiliyor. En sık tercih edilen yöntemler arasında ilk sırada SWIFT gelmektedir. Yurt içindeki ödemenin uluslararası finans sitemine dahil edilmesini sağlayan SWIFT ile ödemeler bankalar aracılığı ile tamamlanmış olur. SWIFT talebi yapan kişinin işlemi, öncelikle kişinin bulunduğu ülkedeki bankaya iletilir ve Merkez Bankası işlemi kontrol eder. Sonrasında talep, para gönderilecek ülkedeki bankaya ulaşır ve SWIFT tamamlanmış olur. Sürecin detaylı ilerlemesi, uzun sürmesine de sebep olmaktadır ancak, tüm yöntemler arasında genelde en pratik bulunan ve en çok tercih edilen yöntemdir. Yanı sıra, ödenen komisyon oranları da yüksektir. Bu nedenle gönderilecek tutar çok yüksek olmadığı sürece alternatif yollara başvurmak mantıklı olabilir. Ancak ticari ilişkilerde sıkça görülen yüksek meblağlar için en sık başvurulan ve nispeten pratik olan yöntemlerden biri SWIFT’tir.

Tahsilatlarınızın aksamaması ve kolaylıkla ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz için PayALL yanınızda!