fbpx

Yılbaşı Tatiline Özel PayALL Çalışanlarından Karantina Tavsiyeleri !

Okuma Süresi: 8 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Pandemi nedeniyle, PayALL ailesi olarak bir süredir evlerimizden çalışmaktayız. Ne yazık ki yılbaşı tatilimizi de evlerimizde geçirmek zorundayız.Biz de bu süreçte sizin evlerinize konuk olmaya karar verdik. Bunun için sizlere yılbaşı tatilinde vaktinizi nasıl geçireceğinize  yönelik birbirinden güzel  tavsiyeler hazırladık.

 

1- Hayatımdaki olumsuzlukların etkilerini en aza indirmek ve yeni yıla güzel bir başlangıç yapmak  istiyorum diyorsanız , Aslı’ya kulak verin derim!

 

 

 

Merhabalar,

Çalışma hayatı içerisinde ve günlük rutinlerimizde karşımıza çıkan ve bizi olumsuz olarak etkileyen birçok etken ile karşılaşabiliyoruz.

Bu etkenlere;

Bazen içimize atarak, bazen baş ağrıları çekerek bazen ise istemediğimiz halde fevri tepkilerde bulunarak karşılık veriyoruz.

Bu durumları tolere edebilmek, zihnimiz ve bedenimize zarar vermeden atlatabilmek için kendimin de denediği ve çok faydasını gördüğüm bir yöntemi paylaşmak istiyorum.

Bu muhteşem tekniğin adı “Mindfulness”

Çok basit nefes egzersizleri ile oturduğunuz yerden sadece 5 dakikanızı ayırarak bile yapabileceğiniz çok faydalı egzersizleri bulunmakta.

Sadece nefes düzeninizi dengeleyerek sağlıklı düşünmenizi sağlayabilir ve stresinizi atabilir, uyku bozukluğunuzu giderebilir ve farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Birçok farklı yöntemi var ve kendinize en uygun olanına bakabilirsiniz.

Benim en basit olarak uygulanabilecek ufak bir önerim olacaktır. Sizlerle paylaşıyorum 🙂

1- Rahat bir şekilde oturun.

2- O an sizi neyin rahatsız ettiğini düşünün

3- Ne hissettiğinizi düşünün

4- Sonrasında tüm bunları durdurarak derin bir nefes alın.

5- Aldığınız nefesi takip edin ve onu izlemeye çalışın.

6- Nefesinizi 8 e kadar sayarak içinize çekin.

7- 4’e kadar sayarak nefesinizi tutun.

8- 6’ya kadar sayarken nefesinizi boşaltın.

Bu işlemi bir süre tekrarlayın ve düşüncelerinizi kontrol edebildiğinizi, gerçekten anı yönetebildiğinizi keşfedin.

Aslı’nın bu tavsiyesi yeni yılı mutlu ve huzurlu karşılamanıza yardımcı olacak gibi görünüyor. Bizden söylemesi  🙂

2- Youtube’da ne izleyeceğine bir türlü karar veremeyenler için Batuhan’ın bazı video önerileri var:

 

YouTube videoları en büyük ilgi alanlarımdan biri. Karantina sürecinde de YouTube’da yeni videolar keşfettim ve bunları sizin için derledim.

 

https://www.youtube.com/watch?v=qRtJjabLi3M

https://www.youtube.com/watch?v=Q_Q-7bXKzmw

https://www.youtube.com/watch?v=TqHw5tneci8

 

 

Batuhan’ın tavsiyesi olan bu eğitici videolarla yılbaşında güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

 

3- Sevdikleriyle eğlenceli  vakit geçirmek isteyenlerin imdadına Ceren yetişti:

 

 

Covid-19 salgını nedeniyle bu sene hepimiz evlerdeyiz. Yılbaşında da dört günlük bir karantina bizi bekliyor. Ama bu süreç evde eğlenmemize engel değil! Yılbaşında ailemizle ya da sevdiklerimizle (çok kalabalık olmadan tabi) birbirinden zevkli kutu oyunları oynayarak birlikte keyifli zaman geçirebiliriz. Benim bu süreçte eğlenerek oynadığım iki tane kutu oyunu tavsiyem olacak.

                                       

 

 

 

 

İlki ‘Cezalı Denge Oyunu’. Hepimiz Jenga oyununu oynamışızdır ya da aşinalığımız vardır. Bu oyunda mantık tıpkı Jenga gibi. Toplam 51 ahşap bloktan oluşan oyunda önce blokları üst üste dizerek kendimize bir kule oluşturuyoruz. Sonrasında herkes sırayla kuleyi yıkmadan boşta duran tahtaları alıp üst kısma dizmeye başlıyor. Eğer dengeyi bozarsan çektiğin cezayı yapmak zorundasın.

İkinci oyunumuz ise ‘Codenames’. İpuçları kullanarak rakip ajanların gizli kimliklerini açığa çıkarmaya dayanan kelime oyunu iki takım halinde oynanıyor. Her takımdan bir kişi ipuçlarını verecek kişi olarak seçiliyor. İpucu veren kişi verdiği ipuçlarıyla ortada bulunan kelimeler arasında bağlantı kurarak takım arkadaşlarına kendi takımına ait kelimeleri buldurmaya çalışıyor. Takım dikkatli olmalıdır çünkü yanlış tercihler rakip takıma yarayacaktır ve en önemlisi suikastçıyı bulan takım oyunu anına kaybeder.

 

Umarım sevdiklerinizle birlikte oynarken keyifli vakit geçirirsiniz. Herkese şimdiden musmutlu ve sağlıklı bir sene dilerim  İyi seneler!

 

 

Ceren ‘in tavsiyesi olan klasik oyunlar ile sevdiklerinizle çok eğlenceli bir yılbaşı gecesi geçirebilirsiniz.

 

4- Konsol oyunu meraklıları sizleri de unutmadık! Sizin  için  Çağatay ‘dan bağımlısı olacağınız bir öneri:

 

Günümüzde yeni teknoloji konsollara ulaşmak zorlaştı, ancak bir önceki versiyon konsollar daha ulaşılabilir durumda. Ben de pandemi sürecinde evde çalışmaktan arta kalan zamanımda konsol oyunlarına da ayırarak vakit geçirmeye karar verdim. Tercihim mmorpg oyunlarından yana olduğu için de önerim de yine bir mmorpg oyununa yer verdim. Konsol oyunlarında çok fazla seçenek var elbette ve sürekli kampanyalarla çok beğenilen oyunları çok uygun fiyatlara edinebiliyorsunuz.

Bir MMORPG Klasiği: The Elder Scrolls

1994 yılından bugüne devam eden serinin son ve online versiyonu The Elder Scrolls Online oyunculara kesintisiz bir mmorpg oyun klasiği sunuyor. PC, XBox ve PS platformlarında bulunan oyun, dünya genelinde milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapıyor.

The Elder Scrolls’u ararken Skyrim’in yer altı şehirlerinden Tamriel’in her köşesine yayılan hikayelere ve oyuncuların birbiriyle de savaşabildiği pvp alanlarına girmemek için hiçbir sebebiniz olmamalı.

 

 

Konsol oyunlarını seviyorsanız, Çağatay’ın tavsiyesi yıllbaşı tatilinizin vazgeçilmezi olacak!

 

5- Boş vaktini Netflix  izleyerek değerlendirenlere, bakalım Meltem ‘in yılbaşı tatiline özel tavsiyeleri ne? :

Film izlemeyi çok seven biriyim ve içinde bulunduğumuz bu süreçte daha fazla film izlemeye vakit ayırdım. Sizin için de beğendiğim Netflix filmlerini derledim. Ben izlerken çok zevk aldım. Umarım siz de çok seversiniz. Şimdiden iyi seyirler dilerim 🙂

 

Klaus ( 2019)

 Bir posta gorevlisi ücra ve soğuk bir yere göreve gider ve buradan kurtulmasının tek yolu para biriktirmesidir. Burada yaşayan çocukları posta gondermek icin teşvik etmeye çalışır ancak herkesin düşman oldugu bu yerde bu çok kolay değildir ve yaratıcılığını kullanması gerekir. Şehirden uzakta yaşayan Klaus ile tanışıp Noel Baba ve Noel ruhunu başlatır.

 

 The Christmas Chronicles (2018)

 Kurt Russell’ ın oynadığı Amerikan yapımı bir yılbaşı filmi. Çok sevildi ve bu sene ikincisi yapıldı. Benim en çok sevdiğim ilk filmde Kate ve Teddy kardeşler Noel Babayı kameraya almaya çalışır. Ancak sonra kendilerini hediye dağıtırken ona yardım ederken bulurlar ve sihirli bir gece geçirirler.

 

 Aşk Her Yerde (Love Actually – 2003)

 Bolca ünlü isim bulunduran yılbaşı filmlerinden bana göre en güzeli, bir romantik komedi.  Film de Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson ve Keira Knightley oynuyor. Birbirinden bağımsız aşk hikayelerini ve aşkın farkli şekillerini anlatıyor. Bir baskan, bir yazar, evli bir çift, bir öğrenci, bir annenin üvey oğlu ile irtibata geçmeye çalışması, bir rock yıldızının hikayesi.

 

 Jingle Jangle: A Christmas Journey (2020)

 Son zamanlarda izledigim en güzel filmdi. Mucit bir oyuncak üreticisinin yardımcısı tarafindan oyuncaklarının tarifleri çalınır ve onun dünyanın en büyük oyuncakçısı olmasını izler. Ancak yıllar sonra işler değişir. Kendisi gibi mucit torunu ile buldugu yeni oyuncak her seyi degistirir.


Yılbaşı gecenizi renklendirmek için Meltem’in film önerilerine bir göz atın derim 🙂

 

6- Klasik filmlerden sıkıldım , farklı tür filmleri denemek istiyorum ama ne izleyeceğimi bilmiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Ömer’in tavsiyeleri tam size göre:

Genelde pek bilinmeyen filmleri izlemeyi seviyorum. Farklı bir film zevkim olduğunu söyleyebilirim.  Siz de beni gibi alışılmışın dışında filmler seviyorsanız, sizin için özel olarak derlediğim filmlere bir bakın derim 🙂

Kaplumbağalar da uçar (Lakposhtha parvaz mikonand – 2004)

 Türkiye-İran sınırında bir mülteci kampında geçmektedir.Soran, mayın toplayarak yaşayan  13 yaşında bir çocuktur. Kasabadakiler için hazırladığı bir anten aracılığı ile Saddam’ın düşüşünü haber alıp herkese duyurur. Agrin de 14 yaşında bir annedir. Soran ona aşık olur ama Agrin’in ağabeyi Henkov onu rahat bırakmamaktır. Henkov’un kolu yoktur çünkü bir mayın basmıştır. Şimdi ise gelecekten haber verebilme gibi olağanüstü bir  yeteneği vardır.

 

Aşka Ruhunu Kat (Soul Kitchen- 2009)

 Filmin ana karakteri olan Zinos’un, sevgilisi Şangay’a taşınmıştır .Zinos ise Soul Kitchen adlı bir restoran işletmektedir. Ne yazık ki restoranda da işler istediği gibi gitmemektedir. Genel olarak filmde Zinos’un hayatını düzenlemek için verdiği mücadele anlatılmaktadır.

 

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (Boats Out of Watermelon Rinds – 2004)

 İki tane köy çocuğunun ( biri karpuzcunun, biri de berberin yanında çırak olarak çalışmaktadır.) köylerinde film oynatmak için verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Hüzünlü ama bir o kadar da umut dolu, insanın içini ısıtan bir filmdir.

 

Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan insaeng – 2005)

Bay Kang ünlü bir mafya adamıdır. Ayrıca, çok lüks bir otel sahibidir ve otelin müdürü Sunwoo onun en sadık adamıdır. Öte yandan, Bay Kang ‘ın sevgilisi vardır ve kadının ihanetinden şüphelenmektedir. Sunwoo’nun takip etmesini ister. Gerçekten de sevgilisi ihanet etmektedir. Sunwoo, çifti öldürmek yerine onları serbest bırakır.

 

Klasiğin dışına çıkmak, Ömer’in önerileriyle   mümkün !

 

 

7- Biyografik film aşıkları koşun Özge’nin size söyleyecekleri var !

 


Film izleme aktivitesi kimi zaman gerçeklikten kaçış gibi gelse de; gerçek hayattan yaşanmış hikayeleri, başarıyı ve azmi konu alan filmler bizlere farklı deneyimlere şahit olma fırsatı yaşatıyor. Sizlere Netflix’te izleyebileceğiniz 4 biyografik film önermek istiyorum. 

 

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers -2007)

 

“Milyon Dolarlık Bebek” filminden tanıdığımız Hilary Swank’in başrolünde oynadığı film farklı suç ortamında bulunan lise öğrencilerine bir umut olmak için canla başla çalışan ve  öğrencilerini hayata tutundurmayı başarmış idealist bir öğretmenin gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

 

Deli ve Dahi (The Professor and the Madman-2019)

 

Film; Oxford İngilizce Sözlüğü’nün 10.000 kelimelik ilk baskısını hayata geçirmeye çalışan üniversite profesörü James Murray’in eline akıl hastanesinde tedavi gören hastalardan biri olan William Chester Minor’un hazırladığı kapsamlı çalışmanın geçmesini ve ikilinin bu proje üzerinde çalışma hikayesini anlatıyor.

 

Lion ( Lion – 2016)

 

Filmde 5 yaşında uyuyakaldığı trende abisini kaybeden ; Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilip sevgiyle büyütülmesine rağmen öz ailesini bulmaktan vazgeçmeyen Saroo isimli bir gencin gerçek hayat hikayesi çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

 

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk ( The Boy who Harnessed the Wind – 2019)

 

Okuduğu fen bilgisi kitabından esinlenen 13 yaşındaki William Kamkwamba; Malavi’de yaşadığı köyü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgâr türbini inşa etme macerasına atılır. Gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkan bu filmde yokluk yetenekle birleştiğinde neler başarılabileceğini keyifle izleyeceksiniz.

 

Bu filmler dışında biyografik filmlere ilgiliyseniz  https://www.netflix.com/browse/genre/3179 adresinden Netflix’teki Biyografik Drama filmlerine ; https://www.netflix.com/browse/genre/3652 adresinden biyografik belgesellere ulaşabilirsiniz.

Yılbaşı tatilinizde gerçek hayat hikayelerini evinize konuk etmek isterseniz, Özge’nin bu önerileri tam sizlik!

 

8- Seyran’ın  bu karantina günlerinde kendini tatlıya verenlere hafif ve lezzetli  bir tavsiyesi var:

 

 

Karantina günlerinize ufak bir tatlılık katmak istiyorum.Tarifini paylaştığım (Hiç itiraz istemem artık yaz,kış yapılıyor: ) çilekli magnoliayı yaparak  yeni yıla mutlu ve keyifli bir giriş yapabilirsiniz….

 

 

 

 

 

 

Çilekli Magnolia Malzemeler

1 litre süt

1-2 paket yulaflı bisküvi

10 adet çilek

1 su bardağı toz şeker

2 adet yumurta sarısı

1 fincan mısır nişastası

2 yemek kaşığı un

1 paket vanilya

1 kutu krema (200 ml)

Çilekli Magnolia Yapılışı

1.Yulaflı bisküviler mikserden geçirilerek toz haline getirilir.

2.Süt, toz şeker, yumurta sarısı, mısır nişastası, un ve vanilya bir tencerenin içine alınıp telle çırpılır. Daha sonra ocakta muhallebi kıvamı alana kadar kadar pişirilir.

3.Muhallebi soğuması için bir kenara alınır.

4.Muhallebi soğuduktan sonra içine krema eklenir ve krema, karışımın içinde pürüzsüz hale gelene kadar bu karışım çırpılır.

5.Çilekler yıkanıp,dilimlenir.

6.Kup bardakların en alt kısmına toz haline getirilmiş bisküvilerden 2 yemek kaşığı konulur.

7.Kup bardaların çevresine dilimlenmiş çilekler yerleştirilir ve muhallebiden 1’er kepçe koyulur.

 

Yılbaşında sevdiklerinizle  ‘’tatlı’’ bir akşam  geçirmek isterseniz, Seyran’ın tarifi hem hafif hem de çok lezzetli 🙂