fbpx

Sanal Pos ve Alternatif Ödeme Sistemleri

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Online alışverişlerde kullanıcılar güvenli ve pratik şekilde ödeme yapmak istiyor. Bu nedenle özellikle e-Ticaret hizmeti sunuyorsanız; tüketicilerin kredi veya banka (debit) kartı bilgilerini girerek, kolaylıkla ödeme yapabilmesini sağlayan, fiziki POS cihazlarının online ortama uyarlanmış hali olan Sanal POS sistemini kullanmanız tüketicilerinizin memnuniyeti açısından bir gerekliliktir. Sanal POS kullanmak için ödeme kuruluşları veya bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ancak, ödeme kuruluşları, bankalara kıyasla Sanal POS sistemleri konusunda daha az maliyet ile daha avantajlı hale gelmektedir.

Pandemi ile e-Ticaret’te büyük bir hareketlilik yaşanırken, tüketici alışkanlıklarında da önemli değişimler meydana geldi. Temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerektiği için tüketiciler, ağırlıklı olarak online alışveriş ve temassız ödeme yöntemlerine ilgi göstermeye başladı. Durum böyle olunca Sanal POS ve alternatif olabilecek diğer ödeme sistemleri e-Ticaret sitesi sahiplerinin merceği altına girdi.

Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?

Son dönemde, Türkiye’de banka ve kredi kartları ile yapılan ödemeler yaygın hale gelmiş durumdadır. Bu ödeme yönetiminin küresel olarak da kabul görmüş olması, ülkemizde de yaygın hale gelmesinde rol alan etkenlerden biridir. İhtiyaçlara göre değişkenlik gösterse de alternatif kabul edilen diğer ödeme yöntemleri olarak; havale veya EFT ile ödeme, sanal kartla ödeme, kapıda ödeme, mobil ödeme, gerçek zamanlı banka transferi ve e-Cüzdan sıralanabilir. Pandemi dönemi de dâhil olmak üzere e-Ticaret’te görülen büyüme ile alternatif ödeme sistemleri de daha fazla tercih edilir hale geliyor.

1) Kredi Kartı ve Banka Kartı ile Ödeme

e-Ticaret dünyasında sıkça karşımıza çıkan bu yöntemde kullanıcılar, kredi veya banka kartları ile internetten tüm alışverişlerini yapabiliyor. Anlaşmalara göre indirim ve taksit imkânları sunulması da tüketiciler için bu yöntemi oldukça avantajlı kılıyor. Kullanıcılar kart bilgilerini girerek, saniyeler içerisinde ödemeyi tamamlayabiliyor. SMS ile kimlik doğrulama gibi yöntemler ile güvenlik önlemleri de alınabiliyor.

2) Havale veya EFT ile Ödeme

Kart ile ödeme yapmak yerine tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de havale veya EFT yöntemidir. EFT, farklı bankalar arasında yapılan para transferidir. Havale ise aynı bankaya ait hesaplar arasında yapılan transfer işlemidir. Aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleştirilen ödemelerde işlem ücreti uygulanmadığı için EFT’ye oranla havale yöntemi daha fazla tercih edilebiliyor. Ancak, son dönemlerde EFT ile yapılan transfer işlemlerinden ücret almayan bazı uygulamalar da mevcut. Bu ödeme yönteminde dezavantaj olarak sayılabilecek bir diğer unsur ise para transferinin eş zamanlı gerçekleşmemesidir. Transferler banka yetkilileri tarafından onaylandığı için para eş zamanlı olarak diğer hesaba yansıyamamaktadır.

3) Sanal Kart ile Ödeme

Kredi veya banka kartını kullanmak istemeyen tüketiciler için sanal kart oldukça yaygın olarak tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Kullanıcılar, sanal kart sayesinde istenilen tutarda parayı karta transfer ederek, tek seferlik alışveriş yapabiliyor. Kart bakiyesi kullanıcı tarafından belirlenebildiği ve kart istenildiği zaman silinebildiği için sanal kart ile ödeme yapmak kullanıcılar tarafından cazip bulunan bir yöntem haline geliyor.

4) Kapıda Ödeme

Kart bilgilerinin paylaşılmasına gerek kalmadığı için kullanıcılar nezdinde en güvenilir bulunan yöntemlerden biri olan kapıda ödeme ile ürün tüketiciye ulaştığında kargo şirketine nakit veya kredi kart ile ödeme yapılabiliyor.

5) Mobil Ödeme

Akıllı cihazlar ve telefon numarası kullanılarak alınan mobil ödeme yöntemi birçok ödeme yöntemine göre çok daha pratik, hızlı ve güvenli bulunuyor. Bu yöntem ile yapılan ödemeler, faturalı hat kullanan tüketicilerin fatura bedellerine yansıtılıyor. Faturalı hat kullanmayan tüketicilerin alışverişlerinde ise işlem bedeli TL bakiyelerine yansıtılıyor.

6) Gerçek Zamanlı Banka Transferi ile Ödeme

e-Ticaret sitelerini bankalara bağlayan bu ödeme yönteminin yakın gelecekte küresel anlamda en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olacağı öngörülüyor. Bu yöntem ile kullanıcı kullandığı bankanın internet şubesinde bağlanarak giriş yapıyor ve karşısına otomatik olarak doldurulmuş bir form çıkıyor. Sonrasında bankaya kayıtlı telefon numarasına tek kullanımlık şifre geliyor ve işlem onaylanıyor. Ödeme onaylandıktan sonra, tekrar alışveriş yaptığı web sitesine yönlendirilerek, işlem sonucunda sipariş tamamlanıyor.

7) e-Cüzdan ile Ödeme

Küresel çapta en hızlı şekilde yaygınlaşan ödeme yöntemlerinden bir diğeri olan e-Cüzdan (elektronik cüzdan) ile kullanıcılar açtıkları online cüzdan hesaplarına kredi veya banka kartlarını tanımlıyor. Alışveriş sırasında e-Cüzdan ile ödeme seçeneğini seçerek, telefon numaralarını veya e-Posta adreslerini giriyorlar. Sonrasında herhangi bir kart bilgisi girilmesine gerek kalmıyor. Ödeme, kartların tanımlı olduğu e-Cüzdan hesabından gerçekleştirilmiş oluyor.

Peki, en avantajlı ve pratik ödeme sistemi nedir?

Tüketicilerin ödeme yaparken dikkat ettiği unsurların en başında güvenlik ve pratiklik geliyor. Dolayısıyla müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak ve korumak adına; herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmayacak ve pratik şekilde ödeme yapmalarını sağlayacak bir ödeme yöntemi seçmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda tercih edilen en güvenli ödeme yöntemlerinin başında Sanal POS geliyor çünkü bu yöntem ile ödeme alabilmek adına firmaların SSL sertifikalarının aktif olması gerekiyor. Bu sertifika sayesinde ödeme işlemlerinde herhangi bir güvenlik sorunu çıkma ihtimali minimuma iniyor. Yanı sıra; Sanal POS ile ödeme seçeneği sunmak, perakende satışlarda yaklaşık %40 oranında artış sağlıyor. Ayrıca Sanal POS sayesinde işletmeler pazar alanını ülke çapında genişletme fırsatı yakalarken, ülke sınırları dışına da açılma şansı elde edebiliyor.

PayALL Sanal POS ile güvenli ve pratik şekilde müşterilerinizden ödeme alabilirsiniz!

Mobil ödemenin ve tahsilatın kolay yolu PayALL Sanal POS ile müşterilerinizden güvenli ve pratik şekilde ödeme alabilirsiniz. PayALL Sanal POS ile aldığınız ödemelerde vade olmadığı için tahsilatlarınız ertesi gün hesabınıza yansır. Üstelik düşük komisyon oranları ise maliyetten tasarruf edebilirsiniz. PayALL’un avantajlı dünyası ile tanışmak için kurumsal başvuru formunu doldurun, sizi arayalım!