fbpx

OTP Nedir ve Uçtan Uca Güvenlikte Nasıl Yardımcı Olur?

Okuma Süresi: 2 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

OTP (One Time Password), belirli bir süre için geçerli olan tek kullanımlık şifre anlamına gelmektedir. OTP, özellikle sahtecilik ve yetkisiz kullanımın önüne geçmek için bankacılık alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bankaların, kullanıcılara sisteme giriş için gönderdikleri kodlar ve internetten yapılan ödemeler esnasında gönderilen tek kullanımlık kodlar OTP’nin en yaygın kullanım alanlarındandır.

OTP, kullanıcılara 4 farklı şekilde iletilebilir. Bunlar; ses, e-Mail, Whatsapp mesajı ve SMS şeklinde olabilir. Bu yöntemler arasında en yaygın olanı OTP SMS’dir. Diğer yöntemler tercih sebebi olsa da; kişilerin sürekli cep telefonlarını yanında bulundurması ve SMS ile daha çok kişiye ulaşılması bu yöntemin daha sık tercih edilmesini sağlamıştır.

OTP ile neler yapılabilir, avantajları nelerdir?

  • Tek kullanımlık şifre (OTP) ile kullanıcılara anlık şifre gönderilir. Böylece kullanıcıların şifre belirlemesine ve hatırlamasına gerek kalmaz.
  • İnternet üzerinden yapılan ödemeler sırasında tek kullanımlık şifre ile sahteciliğin ve hırsızlığın önüne geçilerek, güvenli ödeme deneyimi sağlanır.

 

  • Belirli bir süre sonra geçerliliğini yitiren OTP’ler ile kimlik doğrulaması güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Markalar, hedef kitlelerine OTP formatı ile kişiselleştirilmiş mesajlar göndererek dikkat çekebilir.
  • Kullanıcıların aynı şifreyi birçok sistem için kullandığını düşünürsek; şifrenin farklı kişiler tarafından ele geçirilmesi durumunda, kullanılan diğer platformlar da tehlike altına girebilir. OTP kullanılan sistemlerde ise bu mümkün değildir.

Markaların OTP Uygulamaları

Markaların, OTP alanında alt yapısı sağlam ve profesyonel firmalarla çalışması önemlidir. Çünkü OTP gönderiminde zamanlama ve performans büyük önem taşır. Aynı zamanda OTP mesajlarının doğru zamanda ve  hızlı bir şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Bu konuda bir gecikme yaşandığında müşteri memnuniyeti açısından sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

PayALL ile Online Ödemeler Güvende!

OTP gönderimi konusunda alt yapısı ve performansı ile PayALL, üye işlerine sorunsuz süreçler sunmaktadır. PayALL’a kaydolma ve kart tanımla aşamasında, kullanıcıların bütün bilgileri OTP ile güvence altına alınır. Ayrıca, PayALL ile online ödeme alırken müşterilere bankalarından doğrulama kodu gönderilir ve online ödeme süreci, 3D Secure ile kart güvenliği sağlanarak tamamlanır. PayALL üye iş yerlerinin ve son kullanıcılarının uygulamaya giriş esnasında güvenlikleri de OTP ile sağlanır.

Siz de PayALL üye işyeri olun, müşterilerinizle güvenli online ödeme sürecinin keyfini çıkarın!