fbpx

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Son zamanlarda, pandemi ile birlikte tüm dünya kendini dijital bir dönüşüm furyası içinde buldu. Türkiye’de bu açıdan teknolojik farkındalığın en yüksekte olduğu ülkelerden biri haline gelirken e- ticaret dünyası da bu dönüşümden olumlu yönde etkilendi ve giderek daha popüler hale geldi.  Bu sayede, çevrim içi ödemeler de tüketicilerin favorisi haline geldi.  Peki, bu dönüşüm Türkiye’deki ödeme şeklini nasıl etkiliyor? Türkiye‘de en çok tercih edilen ödeme yöntemleri neler?

İnternetin bize sağladığı özgürlüğün sayesinde kullanılan ödeme yöntemlerinin sayısında büyük bir artış gözlemlenmekte. Yalnızca birkaç yıl öncesine kadar nakit parayla ödeme alan firmaların günümüzde birçok ödeme yöntemini denediği ve hatta son zamanlarda yeni ödeme yöntemi arayışında olduğunu görmekteyiz.Tüm bu çeşitliliğin arasından seçim yapmak oldukça zor. Ancak, odaklanılması gereken en önemli nokta bu çeşitliliğin internet kullanımının artması ile gerçekleştiğidir.

Fazla internet kullanımının yanı sıra, tüketiciler pandemi süreci ile birlikte fiziksel teması minimuma indirmek, kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapabilmek için çevrim içi ödeme yöntemlerine başvurmakta.  Ayrıca,çoğu marka da kullanıcıların satın alma potansiyelini artırmak için çevrim içi taksitle ödeme imkânı sunmakta ve bu durum da  çevrim içi satın almanın ilerleyen süreçte daha çok tercih edileceği gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Çevrim içi satışlarda en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinin başında kredi kartları gelmekte. Bu ödeme sistemi, kullanım kolaylığı ve taksit gibi avantajları sayesinde yıllardır en çok kullanılan ödeme yöntemi ünvanını korumakta ve diğer yöntemlerden daha avantajlı bir konuma yerleşmektedir. Ancak, dijitalleşme sürecinin hızlanması ile birlikte alternatif ödeme yöntemlerine duyulan ilgi artmakta ve Türkiye gibi birçok ülkede online alışverişler için kredi kartı kullanımını geri plana itmektedir.

EFT, en çok kullanılan diğer bir ödeme yöntemidir. Bu yöntem, bankalar arası transfer işlemlerinin gerçekleşmeni sağlayarak hızlı bir şekilde ödeme işleminin yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca EFT kullanımı, kredi kartlarına göre daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmaktadır.

E-ticaret siteleri açısından baktığımızda havale yöntemi oldukça popülerdir. Havale işleminin gerçekleşebilmesi için tüketici ve firma hesaplarının aynı bankada bulunması yeterlidir. Havale yönteminin EFT’ye göre daha az masrafı bulunmakta ve 7/24 para transferi gerçekleştirilmesi gerçekleşebilmektedir.

Sanal kredi kartları, tüketiciler tarafından son yıllarda rağbet gören ödeme yöntemlerinden biridir. Bu kartlar fiziksel kredi kartları ile bağlantılıdır ve müşterilere limit belirleme imkanı sağlamaktadır. Sanal kredi kartı çalınmış olsa bile kartın içerisinde belirli bir limit tanımlanmış olduğu için fazla miktarda para çekimine izin verilmemektedir.

Ürün teslimatı sırasında ödeme işlemi yöntemi de ülkemiz içerisinde en fazla kullanılan ödemelerin başında gelmektedir. Bu ödeme yöntemi, hem güven konusunda şüpheleri olan hem de kredi kartı ya da herhangi bir banka hesabı olmayan müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Blok zincir teknolojisi yüksek güvenlik sunan yapısıyla sadece kripto parayla ilgili olmaktan çıkarak , günümüzde bankacılık, finansal hizmetler, telekomünikasyon gibi birçok farklı sektörde kullanılmaya başlandı. Bitcoin gibi kripto paralar, zamanla başka bir ekonominin oluşmasını sağlıyor. Blok zincir teknolojisi, kripto temelli ödeme çözümlerini ortaya çıkararak, yenilikçi yöntemlerin önünü açıyor. Kripto temelli ödeme çözümleri, kredi kartları veya diğer online ödeme sistemlerinden farklı bir yapısı bulunmakta. Hesap veya kart sahibinin onayına ve sonrasında alıcının parayı çekmesi üzerine kurulu olan sistemin yerine , para sahibinin parayı direk olarak alıcıya iletmesi şeklinde bir sistemle işleyen bir süreçtir. Gerçekleşen tüm transferlerin kaydedilmesi ve bu kayıtların belli bir ana merkez yerine bir ağın tamamında tutulması veri güvenliğini artırmaktadır. Bu durum da, blok zincir teknolojisini geleceğin ödeme ödeme yöntemlerinden biri olarak gösteriyor.

Pandemi ile birlikte adından sıkça söz ettirmeye başlayan ödeme yöntemlerinden biri de Sanal Pos’ tur. Tüketiciler ödemelerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek ; satıcılar ise ödemelerini ertesi gün almak istiyor. Bu durumda imdatlarına PayALL Sanal Pos yetişiyor. Özellikle e-ticaret firmaları, hızlı, kolay ve güvenilir olan PayALL Sanal Pos’u tercih ediyor ödemelerini ertesi gün alıyor.

PayALL sunduğu Sanal Pos hizmeti ile online ödemelerin temassız ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Üstelik sisteme dâhil olmak için başvuru veya kurulum ücreti ödemeye de gerek yok!
Sektör fark etmeksizin, hiçbir teknolojik alt yapıya ihtiyaç duymadan, tek tıkla tahsilatlarınızı alabileceğiniz PayALL’a üye olun!