fbpx

Koronavirüs Sürecinde e-Ticaret Firmalarının İletişim Stratejileri Nasıl Olmalı?

Okuma Süresi: 2 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Koronavirüs, kısa bir süre içerisinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Uzmanların “evde kalın” çağrısı ile karantina günleri başlamış oldu. Durum böyle olunca büyük bir çoğunluğumuz ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermeye başladı. Bu da e-Ticaret’te büyük bir hareketlilik yaşanmasına yol açtı. e-Ticaret firmaları ise bu hareketlilikle ilgili sürece adapte olmak için aksiyon almaya başladı çünkü bu hareketliliği yönetmek operasyonel süreçlerin yönetimi ile beraber marka iletişimini iyi yönetmeyi de gerektiriyor.

Salgın Sürecinde Etkili Bir İletişim İçin Ne Gibi Stratejiler Uygulanmalı?

Dijital mecra iletişimine her zamankinden daha fazla özen gösterin. Kullanıcıların birçoğu evde olduğu için online olma süreleri de her zamankinden daha fazla olacaktır. Özellikle web sitenizin, sosyal medya hesaplarınızın trafiği artabilir. Bu nedenle sitenizin kullanıcı dostu olması, sıkça sorulan sorular bölümünün olması veya blog sayfasında ilgi çekebilecek içerikler olması gibi konular ziyaretçilerin site içerisinde daha uzun süre kalmalarını sağlayacaktır.

Yaşanmasını öngörebildiğiniz olası problemler için önceden bilgilendirme duyuruları yapın. Kargo süreçlerinde sıkıntı yaşanabileceğine dair veya stok durumları ile ilgili olası sıkıntılar için müşterilerinizi önden uyarmak, sorunlar ile karşılaşıldığında nispeten gelecek tepkilerin önüne geçebilir.

İletişim zamanlamanızı doğru belirleyin. Özellikle marketlerin ya da eczanelerin açık oldukları saatlerin sınırlı olduğu bu günlerde, tüketicinizin ihtiyaçlarına göre ayarladığınız bir zaman diliminde seçtiğiniz mecralarda konuşmak daha etkili olacaktır.

İletişim zamanlamanızı doğru belirleyin. Özellikle marketlerin ya da eczanelerin açık oldukları saatlerin sınırlı olduğu bu günlerde, tüketicinizin ihtiyaçlarına göre ayarladığınız bir zaman diliminde seçtiğiniz mecralarda konuşmak daha etkili olacaktır.

Daha sık ama faydalı bilgiler içeren e-Mail gönderimleri yapın. Bu süreçte e-Mailing trafiği de artmış durumda ancak, bu yoğun bilgi akışı arasında okunma oranlarınızın artması için kullanıcıların ilettiğiniz içeriklerden faydalanabileceği gönderimler yapmanız gerekiyor. Buna salgın sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar da dâhil olabilir, tüketicilerinizden sıkça aldığınız soruların yanıtlarını bir araya getirdiğiniz içerikler de dâhil olabilir.

Salgın öncesinde başlattığınız girişimler varsa duyurmaktan kaçınmayın. Gündeme uygun olacak mesajlarla harmanlayarak, salgın öncesinde başlattığınız girişimler varsa sırf farklı bir gündem içerisine girildiği için ertelemenize gerek yok.

Lifestyle içerik paylaşımları yapabilirsiniz. Özellikle herkesin evde yemek ve spor yaptığı bu günlerde karantinada evde yapılabilecek aktivitelere dair sosyal medya hesaplarında çeşitli öneriler içeren paylaşımlar yapabilirsiniz. Belki bu içeriklere ayrıca “evde maske yapımı” veya “evde dezenfektan yapımı” gibi direkt olarak gündemle ilişkili içerikler de ekleyebilirsiniz.

Markalar Bu Süreçte Ne Gibi Stratejiler Uyguladı?

Özellikle salgın gibi olağandışı durumlarda etkili bir iletişim için sektörde diğer markaların neler yaptığına bakmak, hem yol haritası belirlemede hem de ilham alma konusunda faydalı olacaktır. Bu kapsamda sadece e-Ticaret firmalarının değil, dünya markalarının da stratejilerini incelemek işe yarayacaktır.

FIAT

Fiat

Sırbistan, Polonya ve İtalya’da yer alan fabrikalarda faaliyeti durduran FIAT, COVID-19’a olan duyarlılığını da belirtti.

Volkswagen

Volkswagen

Fabrikalarındaki üretimi iki hafta boyunca durdurduğunu duyuran Volkswagen, aynı zamanda çalışanlarının ve ailelerinin sağlığını sağlamanın en önemli öncelikleri olduğunu vurguladı.

IKEA

IKEA

Ikea İspanya Pazarlama Müdürü:

#YoMeQuedoEnCasa (#EvdeKalıyorum), insanların evlerinde doğan bir hareket. Biz de bu evlerin hak ettikleri takdiri görmelerini istedik. Herkesi evine farklı bir perspektiften bakmaya ve içinde bulunduğumuz dönemde hepimizin bir arada yeni deneyimler yaşayabileceği bir yere dönüştürmeye davet ediyoruz.

Guinness

Guinness

Guinness Kıdemli Marka Yöneticilerinden Joey Converse:

İkinci Dünya Savaşı'nın, Büyük Kıtlık'ın ve daha nice felaketin ardından ayakta kalmaya devam eden 260 yıllık bir marka olarak, tüketicilere birlikte hareket edersek eski günlere döneceğimizi yeniden hatırlatmak istedik. Bu amaçla, güçlü kalmamız gerektiğini belirten bir mesaj paylaştık.

Peki tüketicilerin ihtiyaçları, tutumları ve davranışları nasıl şekillendi?

Karantina sürecinde online dünyada hepimizin normalden daha fazla vakit geçirdiğimiz bir gerçek. Bunun yanı sıra pandemi öncesinde belki de alışkanlığımız olmayan birçok şey, şu anda alışkanlığımız haline geldi. Hem alışkanlıklarımızda, hem de duygu ve düşüncelerimizdeki bu değişim tüketim alışkanlıklarımızın değişmesinde elbette büyük rol oynuyor. Karantina sürecinde hepimiz aslında bir “hayatta kalma” savaşı veriyoruz çünkü beyinlerimiz doğamız gereği hayatta kalmak için çözümler üretmeye veya adapte olmaya programlanmış. Dolayısıyla sokağa çıkma yasaklarının hemen öncesinde hayatta kalmak için “stok” yapmaya çalışmamız da temelde bununla ilgili. Bunu hem temel gıda maddeleri hem de maske, dezenfektan gibi sağlık ürünleri için düşünebiliriz. Dolayısıyla son dönemde insanların bir kargaşa içerisinde öncelikli olarak bu ürünleri satın alması oldukça normal.

Sosyal mesafenin de fazlasıyla vurgulandığı bu salgın sürecinde, elbette ki temel ihtiyaçlarımızı gidermek ve “stok”larımızı hazırlamak için ağırlıklı olarak online alışverişi tercih ediyoruz çünkü bu sayede teması ortadan kaldırarak, sosyal mesafeyi ve hijyeni korumuş oluyoruz. Bu nedenle karantina döneminde belki de temel ihtiyaçları için online alışverişi daha önce hiç deneyimlememiş kişiler bile tercih etti. Tüketim alışkanlıklarımız bu yöne evrilmişken, “temassız ödeme” seçeneği de öne çıkmış oldu. Hem tüketici hem de işletme sahipleri için uzaktan ödeme almak oldukça popüler hale geldi. Öyle ki; Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıklamalarına göre, Mart ayının ilk 11 gününde temassız ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre %23’lük bir artış gözlendi. Dolayısıyla finansal teknolojilerin salgın sürecinde hijyen kurallarını destekler nitelikte olması, uzaktan ödeme yapmayı ve ödeme almayı yaygınlaştırdı. Özetle; evden çıkma riskini göze alamayan herkes için uzaktan ödeme yapmak bir gereklilik haline geldi. Tüketicinin davranışı bu şekilde değişirken, ölçek büyüklüğü fark etmeksizin işletme sahipleri de uzaktan ödeme almanın yollarını araştırmaya başladı.

Sosyal mesafeyi korumak için “Ertesi Gün Hesapta” ile Uzaktan Ödeme Alabilirsiniz!

Müşterilerinizin temassız ödeme yapma yönünde değişen davranışlarına cevap verebilmek için Ertesi Gün Hesapta ile uzaktan ödeme alabilirsiniz. Bu sayede mevcut müşterilerinizi kaybetmeden, hijyen kurallarına uyarak, düşük komisyonlarla tahsilatlarınızı ertesi gün hesabınıza yansıyacak şekilde tamamlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için başvuru formumuzu doldurarak bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım!