fbpx

Koronavirüs Salgını Sürecinde e-Ticaret

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Tüm dünyanın bir süredir baş etmeye çalıştığı Koronavirüs salgını ile mücadelemiz devam ediyor. Salgın ile birlikte özellikle e-Ticaret’e olan talep hızla artıyor. Bunun başlıca nedenleri ise kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bile olsa sokağa çıkıp kalabalığa karışmayı güvenli bulmamaları, fiziksel temastan kaçınmaya çalışmalarıdır.

Özellikle e-Ticaret’in yükselmesiyle beraber sürekli gelişen uzaktan ödeme şekilleri, bu dönemde bize para ve pos cihazı ile temas etmeden ödeme kolaylığını da sağlıyor. Bu da virüse karşı alınabilecek önlemlerin başında geliyor.

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan “İlk üç haftada e-Ticaret satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 160 büyüdü” diyor.

Virüs salgını ile birçok tüketicinin alışveriş alışkanlığı da değişmiş durumda. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarını deneyimlediğimiz bu dönemde tüketicilerin gıda ve temizlik ürünleri alımlarında artış görülüyor. Bunun altında yatan en önemli neden, pandemi sürecinde tüketicilerin temel ihtiyaçlarını stoklama gereksinimi duymaları. Koronavirüs salgını öncesinde, yani yılın ilk iki ayında hızlı tüketim ürünlerinin büyüme oranı %19 olarak ölçüldü. Bu oranın pandeminin ilk üç haftasında ortalama %76 olarak arttığını söyleyebiliriz.

Taze gıdada fiziksel marketlerin önüne geçemeyen online alışveriş platformu salgın sürecinde bir devrim yaratmıştır. Birçok e-Ticaret markasının da marketler ile iş birliği yaparak kendi bünyelerinde online market kategorisi açmaya başladıklarını görüyoruz.

Koronavirüs salgını hijyen ve temizlik ürünlerindeki satışları da arttırdı. Virüs hakkında bilinçlenen tüketiciler dezenfektan ürünlere, kolonya ve temizlik malzemelerine yoğun ilgi gösterdiler. Özellikle kolonyadaki ciro artışı %1.436 ile rekor kırdı. Yine e-Ticaret’in sunduğu alışveriş ve ödeme sırasında sıfır temas kurulması, pratikliği, evde kalarak ürüne ulaşılması avantajı temizlik ve hijyen ürünlerinin e-Ticaret pazarındaki artışını da sağlamıştır.

İnsanların evde çok fazla vakit geçirdiği bir dönemden geçiyoruz. Bu yüzden e-Ticaret’te satışları gittikçe artan bir diğer kategori ise hobi malzemeleri oluyor. Üreticiliğe, kendimizi geliştirmeye daha çok zaman ayırdığımız bu günlerde birçok hobiye yöneliyoruz. El iş işleri için malzemeler, evde ailelerimizle birlikte oynanabileceğimiz oyunlar, daha nitelikli vakit geçirmek üzere okunacak kitaplar, bu dönemde e-Ticaret ile satın alımı tercih edilen ürünlerden oluyor.

Koronavirüs riskine karşı alınan önlemler ile birlikte eğitim hayatı da evde geçiyor. Deloitte Danışmanlık ekibi tarafından hazırlanan “Küresel Covid-19 salgınının Türkiye’de Farklı Kategorilere Etkileri Raporu”na göre; Skype, Zoom ve EBA gibi video konferans ve uzaktan eğitim sistemlerinde 15 katlık bir büyüme oldu. Bu kategorideki en büyük gelişim ise Milli EğitimBakanlığı’nın uzaktan eğitim sistemi olan EBA’da görüldü. Bununla beraberkişisel donanımlarını geliştirmek isteyenlerin de tercihi olan online eğitimler çok fazla ilgi görüyor.

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan’ın açıklamalarına göre ürün bazında baktığımızda; pandeminin ilk üç haftasında en çok büyüyen ilk beş kategori; %602 ile hijyenik ped, %508 ile sabun ve duş jelleri, %431 ile saç boyası, %339 ile kağıt ürünleri ve %275 ile ağda ve tüy dökücüler oldu.

e-Ticaret Artık Bir Vazgeçilmez!

Virüs salgını birçok işletmeyi ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Hem salgın öncesinde hem de salgın boyunca iyi uygulamaları değerlendiren Deloitte Şirket Ortağı Hakan Göl, salgın sürecinde değişen beklenti ve taleplere hızlı adapte olan firmaların bu süreci başarıyla atlattığını belirtti. A’dan Z’ye her işletmenin e-Ticaret’e adım attığı bu dönemde dijital ortamda rekabet de doğal olarak kızışıyor. Markaların reklamlarında öne çıkardığı el değmeden paketleme, dezenfekte edilen teslimat araçları, maske ve eldiven kullanan paketleme ve dağıtım personeli hijyen endişelerini azaltırken, markaların tercih edilme sebebi de oluyor.

Ertesi Gün Hesapta Yanınızda!

Salgınla beraber satışlarını e-Ticaret’e taşıyan tüm işletmelerin en büyük sorunu ödeme yöntemleri oldu. PayALL’un yeni ödeme sistemi ile Koronavirüs salgınında sağlıklı ödeme yöntemi ihtiyacı tam olarak karşılanıyor. Ertesi Gün Hesapta ödeme yöntemi ile e-Ticaret’e geçişte rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Sosyal mesafeyi koruyarak, tek bir link ile dilediğiniz yerden ödemelerinizi alabilirsiniz. Üstelik kullanımı kolay mobil web ara yüz ile ödemelerinizi güvenli bir şekilde tahsil edersiniz.

Tahsilatlarınızın aksamaması ve kolaylıkla ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz için PayALL yanınızda!