fbpx

Güven Damgası Nedir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) araştırmalarına göre; internetten alışveriş yapan tüketicilerin yaklaşık %24,9’u çeşitli nedenlerle sorun yaşıyor. Dolayısıyla tüketiciler için online alışverişte dikkat edilen kriterlerin başında “güven” geliyor.

  2017 yılının Haziran ayında “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” yayımlanan tebliğe göre; Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) denetiminde olan e-Ticaret alışveriş sitelerine Güven Damgası veriliyor. Güven Damgası; tüketiciler nezdinde güven oluşturmak için belirli güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını sağlayan hizmet sağlayıcılara ve aracı hizmet sağlayıcılara verilen elektronik işaret olarak tanımlanıyor.

  Bu elektronik işaret e-Ticaret sitelerinin; tebliğde yer alan asgari şartları taşıdığının, menşeinin, iletişim bilgilerinin, belirli hakları ve güvenlik standartlarını tüketicilerine sunduklarının sembolüdür. Özetle; Güven Damgası “asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının” varlığına işaret etmektir.

  Güven Damgası almak zorunlu değil ancak, eğer e-Ticaret ile uğraşıyorsanız sitenizde böyle bir sembolün olması tüketicilerin güvenini kazanmakta etkili rol oynayabiliyor.

Güven Damgası Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  Güven Damgası;

  • TOBB’un söz konusu web sitesine kefil olduğu anlamına gelmez.
  • Mal veya hizmetin kalitesine garanti verildiği yönünde yorumlanamaz.
  • Web sitesinde vaat edilen hizmetin gerçekliğine veya niteliklerine yönelik finansal bir güvence değildir.
  • Geçerlilik süresi sınırsız değil, 1 yıldır.

Güven Damgası’na Nasıl Başvuru Yapılır?

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek “Güven Damgası Sağlayıcılar”dan alınan bu elektronik işaret için www.guvendamgasi.org.tr adresi üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru formu doldurularak, gerekli başvuru belgelerinin sisteme yüklenmesi, sızma testi yapılarak başvuru ücretinin yatırılması gerekmektedir.

  Başvuru esnasında sisteme yüklenen belgelerin doğruluğu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 30 gün içinde değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlandırıldığında; bir rapor ile başvuru sahibine iletilir. 

  TOBB; başvuru esnasında sunulan belgelerin eksiksiz olmasını, yazılı beyanın, sızma testi sonucunun, yetki metni ve üyelik sözleşmesinin usulüne uygun imzalanmasını ve ulaştırılmasını, sızma testi sonucunun ise başvurudan en fazla 3 ay önce yaptırılmasını ve başvuru ücretinin yatırılmasını istemektedir. Tüm bu kriterlere uygun şekilde ilerlendiği ve değerlendirmeler olumlu sonuçlandığı takdirde Güven Damgası tahsis edilir ve e-Ticaret sitenizin adresi www.guvendamgasi.org.tr ‘de yayınlanır.

  Tüm kriterleri takip ederek Güven Damgası aldıysanız, tüketicileriniz tarafında memnuniyeti artırmak ve güven algısını pekiştirmek adına ödemelerinizi de güvenle almak oldukça önemli!

  Bildiğiniz gibi e-Ticaret dünyasında güvenli ve pratik şekilde uzaktan ödeme almanın özellikle pandemi sürecinde ne kadar değerli olduğu bir kez daha öne çıktı. Dolayısıyla hem tahsilatlarınızın hızlıca hesabınıza yansıması hem de müşterilerinizin güven ve pratik şekilde ödeme yapması için avantajlı, online ödeme modellerini kullanmak kaçınılmaz hale geldi. Peki, müşterilerinizden güvenli ve pratik şekilde nasıl ödeme alabilirsiniz?