fbpx

Fintech Sektörünü Etkileyen Teknolojiler Nelerdir?

Okuma Süresi: 4 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Finansal Teknoloji (Fintech) Nedir?

Finansal teknoloji (Fintech), finansal hizmetlerin sunumunu ve kullanımını iyileştirmeyi ve otomatikleştirmeyi sağlayan yeni nesil bir teknoloji sistemidir. Temelde Fintech, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılan özel yazılım ve algoritmaları kullanarak şirketlerin, işletme sahiplerinin ve tüketicilerin finansal işlemlerini, süreçlerini ve yaşamlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Fintech, finans sektöründe yazılım ve teknolojinin kullanılmasını ve dahil edilmesini ifade eder. Bu katılım; mobil transferler, uçtan-uca kullanıcı sistemleri, elektronik ödeme sistemleri, kripto para ve algoritmik-otomatik ticaret gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, Fintech sektörü eğitim, perakende, bankacılık, bağış toplama ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yatırım yönetimi gibi farklı sektörleri ve endüstrileri kapsamaktadır.
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda çeşitli değişiklikler meydana gelmekte ve bu durumdan bazı sektörler olumlu yönde etkilenirken bazı sektörler ise çok zor durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Dijital dönüşümün en çok etkilediği sektörlerden biri de Fintech sektörüdür. Bu yazımızda Fintech sektörünü en çok etkileyen teknoloji sistemlerine yer vermek istedik.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain, Fintech şirketlerine, merkezi olmayan bir ağın güvenli ve değiştirilmemiş bilgileri paylaşmasına veya aktarılmasına izin vererek, ilgili tüm tarafları finansal işlemlerde bu tür faaliyetlerden haberdar ederek veri ihlallerini ve diğer benzer dolandırıcılık faaliyetlerini engellemeye yardımcı olan bir kaydetme sistemidir.

Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte Blockchain teknolojisi de çeşitli projelerde kullanılmaya başlamıştır ve çoğu sektör tarafından güvenilir, tamamen otomatik ve şeffaf olarak tanımlanmaktadır. Ama tüm sektörlerin bu şekilde tanıması için biraz daha zamanın geçmesi gerekli. Ayrıca, finansal kurumlar açısından baktığımızda bu çözümün dijital ödeme ve çeşitli ticaret antlaşmalarında kullanıldığını da söyleyebiliriz.

İleriki süreçte bu teknoloji, finansal işlemlerin gerçekleşme şeklinin gelişmesine ve iyileşmesine katkıda bulunacak. Kredi puanının da daha güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini sağlarken,ekonomik olarak da maliyetin düşmesine yardımcı olacaktır.

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML)

Yapay zeka ve makine öğrenimi Fintech sektörünü en çok etkileyen konuların başında gelmektedir.Yapay zeka açısından bakıldığında, bu teknolojinin veri analitik konusundaki üstün yeteneği ile müşterilere karşı özel yaklaşımlar belirlenmekte ve bu sayede onlara en uygun çözümler üretilmektedir.

Çok fazla veri olduğunda ise yapay zeka daha başarılı bir performans sergilemekte ve bu veriler de düzenli olarak artıp yapay zeka entegrasyonunu da daha güçlü bir hale getirmektedir. Bu yönden bakıldığında, yakın zamanda dijital bankacılığın ve mobil ödeme hizmetlerinin artacağını söylemek mümkün.

Son zamanlarda dijital dönüşümün dünyayı ele geçirmesinden dolayı, finansal siber suçlar da büyümektedir. Ama AI ve ML gibi teknolojik çözümler sayesinde, şirketler ve kullanıcılar kendilerini ve hesaplarını güven altına alabilmektedir.
Kripto para ve blockchain genel olarak finansal siber güvenlik ile ilişkilendirilmekte. Ancak yakın gelecekte, AI ve ML’yi dijital güvenlikle de bağdaştırmak kaçınılmaz olacak. Sistemlerin algoritmaları sayesinde şüpheli etkinlikler kısa sürede tespit edilebilecek ve kullanıcılar bu konuda bilgilendirilecek.

Ayrıca, kara para aklama gibi diğer yasa dışı faaliyetlerin tespiti konusunda da bu teknolojiler büyük başarılara imza atacak. Bu yüzden, hükümetler ve diğer kurumlar, yolsuzluk ağlarını izlemek için yapay zeka ve makine öğrenimine daha büyük yatırımlar yapacaktır.

Siber Güvenlik Teknolojisi

Fintech sektörünün büyümesiyle birlikte güncel siber güvenliğe olan ihtiyaç da artmaktadır. Teknolojik cihaz üretimi hızlandıkça, finansal teknoloji daha ucuz ve kullanımı daha kolay hale geliyor ve bir zamanlar bankalar tarafından tekelleştirilen süreçler ve hizmetler artık şirketlerin ve halkın büyük bir kısmı için çok daha erişilebilir oluyor . Bu durum da, yenilikçiliği artırma, işletme maliyetlerini düşürme ve finans kuruluşlarının verimliliğini artırma gibi durumları beraberinde getirmekte. Bununla birlikte, sosyal güvenlik numaraları, ödeme kartı numaraları, PIN’ler , şifreler ve finansal bilgiler siber güvenlik teknolojisi sayesinde güvenli bir şekilde korunmaktadır. Ama yine de çeşitli riskler bulunmaktadır.

Fintech sektöründeki riskleri incelediğimizde, en büyük siber güvenlik risklerinden biri ‘’deneyimsiz kullanıcılar’’ dir. Dolandırıcılar, sistemi yeni kullanmaya başlayan kişilerin tecrübesizliklerinden yararlanmaya çalışmaktadır. Dolandırıcıların kullandıkları yaygın siber tehditler arasında; hedefli kimlik avı, kişiye yönelik hedefli saldırılar ve hassas bilgilerin paylaşılması gibi durumlar bulunmaktadır. Bu tarz deneyimsiz kişilerin en iyi güvenlik uygulamalarının ne olduğu ve dolandırıcılıklardan nasıl kaçınılacağı konusunda bilgilendirmeleri çok önemlidir.

Her geçen gün siber güvenlik tehditlerinin arttığı bu dünyada, güvenlik açısından birçok yenilikçi çözüm de gündeme gelmektedir. Bir ürünün oluşum aşamasında, siber güvenliğine yoğunlaşmak daha yüksek korumalı bir ürünün oluşmasına yardımcı olur. Bu konu ile ilgili güvenlik testi konusunda da yoğun bir talebin olacaktir. Fintech endüstrisi çoğu veriyle ilgilenmekte ve düzenli olarak bir yenilikler gerçekleştirmektedir. Bu yeniliklerin daha fazla ilerlemesi için ‘’ Veri Gizliliği ve Güvenliği’’ çerçevesinde ele alınması gerekli.
Bu teknolojilerin tümü finans sektörünü derinden etkilerken, Siber Güvenlik konusu çözümleri geliştirmek ve ilerletmek için ayrı bir potansiyele sahiptir.

API Teknolojileri

API teknolojisi, ‘’Uygulama Programlama Arayüzü’’ olarak da bilinmektedir. Bir uygulamanın fonksiyonlarına uzaktan erişilmesine ve kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Dijital dönüşümün hızlanmasıyla birlikte API platformları da süreçten payını almıştır ve çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve tanınmaktadır. Bu tarz uygulamalar, gelir artışına, maliyet azalmasına ve kullanıcı deneyimlerinin iyileşmesine yardımcı olmakta.
Finansal olmayan kuruluşlar da oluşabilecek iş birliklerinin kapısını aralamaktadır. Ayrıca, günlük hayatta karışımıza çıkacak zorlukları minimuma indirmekte ve sınırsız fırsatlar sağlamaktadır.
Gelecekte de çeşitli teknolojilerin API temelli olarak meydana geleceğine tanıklık edeceğiz. Bu da sürecin daha kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Chatbot Teknolojisi
Yapay zeka teknolojisinin dünyamıza hakim olmasıyla birlikte, Chatbot kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır. Chatbot teknolojisini terimsel olarak analiz ettiğimizde chat ve robot sözcüklerinin kısaltılmış hali olduğunu söylemek mümkündür. Teknik açıdan baktığımızda ise çeşitli amaçlar için kullanılan algoritma tabanlı bir yazılımdir. Ayrıca, bu teknolojiyi kullanıcılara yardım etmek için geliştirilmiş asistanlar olarak da düşünebiliriz.

Chatbot teknolojisi , bugünün dünyası için yeni bir oluşum olmamasına rağmen, yeni bir aşamaya girdiğini söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sistemin doğal dil işleme ve konuşma tanıma konusunda daha fazla ilerleyeceğini ve kullanıcı problemlerini çözmede daha yararlı olacağını dusunuluyor.

Chatbot sistemi, kullanıcıların şikayet ve geri bildirimlerine zamanında ve etkili bir şekilde geri dönüş sağlamaktadır. Bu durum da kullanıcı deneyimlerinin iyileşmesini ve şirketlerin operasyon maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.