fbpx

Fintech Nedir?

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Son yıllarda daha çok duymaya başladığımız Fintech kelimesi, “Financial Technology” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Fintech, geleneksel finansal yöntemler ile rekabeti hedefleyen, finans alanında teknolojiyi kullanarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağlayan çözüm sektörüdür. Fintech uygulamaları, finansal hizmetleri daha hızlı, daha kaliteli ve daha düşük maliyetle sunmaya çalışır.

Son zamanlarda bu kavramı daha çok duymamızın sebebi ise dijital dönüşümün her alanda hızla hayatımıza girmesidir. Dijital dönüşüme hızlı ayak uyduran sektörlerden biri de finans sektörü oldu. Verilere baktığımızda geleneksel bankacılık işlemlerinin yaklaşık %92’si kadar büyük bir oranı internet üzerinden hallediliyor. Dijital dönüşüm, finans sektörünün yeniden yapılanmasına ve oluşturulan teknolojik alt yapı ile daha çok müşteri memnuniyeti odaklı olmalarına imkan sağladı.

Daha çok ödeme sistemleri alanında rastlanılan Fintech uygulamalarına borç verme, perakende yatırımları, kişisel finansman, kurumsal yatırım gibi birçok alanda rastlanılmaktadır.

Peki birçok alanda rastladığımız Fintech ne gibi çözümler sunuyor?

 • Blockchain teknolojisi
 • Bankacılık
 • Kişisel finansal yönetimi
 • Akıllı ödeme teknolojileri
 • Kurumsal finans
 • Bitcoin ve Kripto gibi para birimleri
 • Para piyasaları ve yatırım

Koronavirüs salgını hijyen ve temizlik ürünlerindeki satışları da arttırdı. Virüs hakkında bilinçlenen tüketiciler dezenfektan ürünlere, kolonya ve temizlik malzemelerine yoğun ilgi gösterdiler. Özellikle kolonyadaki ciro artışı %1.436 ile rekor kırdı. Yine e-Ticaret’in sunduğu alışveriş ve ödeme sırasında sıfır temas kurulması, pratikliği, evde kalarak ürüne ulaşılması avantajı temizlik ve hijyen ürünlerinin e-Ticaret pazarındaki artışını da sağlamıştır.

Fintech ile Hızlı ve Kolay Finans Süreçleri

Fintech’ler finans alanında sağladığı avantajların başında pratiklik geliyor. Finans alanında teknolojiyi kullanarak çözüm sundukları için kullanıcıların hayatını kolaylaştırıp hız katıyorlar. Ayrıca dijital ortamda çözüm sundukları için şube ağı veya benzeri fiziksel yapılar için fiyat avantajına sahiptirler. Müşterilerine bulundukları konuma bağlı kalmadan hizmet verebildikleri için hizmet çeşitliliği geleneksel finans hizmetlerine göre fazladır. Fintech’lerin bulundurdukları teknolojik imkanlar ile müşterileri hakkında birden çok kanaldan çeşitli bilgi toplaması ve bu bilgileri etkili bir şekilde kullanabilmeleri; müşterilerine daha fazla kişiselleştirilmiş hizmet sunmalarını sağlar.

Dünyada Fintech’e yapılan yatırımların toplamı 20 milyar dolara yaklaşıyor. Fintech ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayan Bankalar Arası Kart Merkezi ve Fintech İstanbul, Türkiye’deki ve dünyadaki Fintech çözümleri ile ilgili önemli gelişmelere değindiler. Raporda yer alan değerlendirmeler şu şekildedir:

 •  Fintech’ler finansal katılımı artırıyor.

Başta İngiltere ve Latin Amerika olmak üzere birçok pazarda yeni nesil bankalar sektöre katıldı. Yeni nesil bankaların; geleneksel bankaların eksik olduğu alanlara odaklanarak ve finansal katılımı arttırmayı hedefleyerek başarıya ulaştığı görülüyor.

 •  İş birlikleri yaygınlaşıyor.

Sektörde geleneksel finans yöntemlerine rakip olmak yerine, onların eksiklerini gidermeyi amaçlayan Fintech’ler giderek artmaktadır.

 •  ABD, İngiltere, Çin ve Hindistan zirvede!

Fintech yatırımlarının kıta bazında dağılımlarını incelendiğimizde; bu yıla kadar Asya’nın liderliği söz konusuydu. Ancak 2019 yılında bu durum değişti ve yatırımların %49’unu toplayan Kuzey Amerika, liderliğe yükseldi.

 •  Mega yatırımların sayısı arttı.

2017 yılında 39 olan mega tur sayısının 2019 yılında 86’ya yükseldiğini görüyoruz.

 •  Fintech’lerin odaklandığı alanlar çeşitleniyor.

Başlarda Fictech’ler ödeme alanlarına odaklanıyorlardı. Son dönemde ödeme alanları dışında, farklı alanlara odaklandığını ve dağılımın daha eşit bir seviyeye gelmeye başladığını söyleyebiliriz.

Fintech ile Hızlı ve Kolay Finans Süreçleri

Virüs salgını birçok işletmeyi ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Hem salgın öncesinde hem de salgın boyunca iyi uygulamaları değerlendiren Deloitte Şirket Ortağı Hakan Göl, salgın sürecinde değişen beklenti ve taleplere hızlı adapte olan firmaların bu süreci başarıyla atlattığını belirtti. A’dan Z’ye her işletmenin e-Ticaret’e adım attığı bu dönemde dijital ortamda rekabet de doğal olarak kızışıyor. Markaların reklamlarında öne çıkardığı el değmeden paketleme, dezenfekte edilen teslimat araçları, maske ve eldiven kullanan paketleme ve dağıtım personeli hijyen endişelerini azaltırken, markaların tercih edilme sebebi de oluyor.

Blog sayfamızı takip ederek, finans ve teknoloji alanındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

2019 Türkiye ve Dünya Fintech raporunu görmek için tıklayınız.

Tahsilatlarınızın aksamaması ve kolaylıkla ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz için PayALL yanınızda!