fbpx

Evden çalışmak zor mu geliyor? İşte veriminizi artıracak harika tavsiyeler!

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Uzaktan çalışma pandemi öncesinde de varlığını bildiğimiz bir çalışma biçimi iken pandemi ile birlikte milyonlarca insanın deneyimlediği bir hal aldı. Uzaktan çalışma konusunda deneyimi olan kişiler bile bu kadar uzun süre ve kesintisiz olarak evden çalışmamış olabilirler. Evden çalışmaya uyum sağlama sürecinde gerek çalışma hayatında gerek şahsi hayatta verimliliği artıracak tavsiyeleri bir araya topladık.

  • Sınırları belirleyin!

Kendinize spesifik bir çalışma alanı belirlemek ve belirlediğiniz ortamdaki koşulları sizin için en verimli hale getirmekle işe başlayabilirsiniz. Rahat oturma alanına sahip olduğunuz her yeri iş ortamınız benimsemeyin. Size işi hatırlatacak, bu alana geldiğinizde işe rahat bir şekilde konsantantre olabileceğiniz çalışma alanı verimliliğinizi artıracaktır. Sakin ve dikkat dağıtıcı ögelerin minimum olduğu çalışma ortamlarında odağınızı daha uzun süre koruduğunuzu fark edeceksiniz. Sınırları belirlemek iş – özel hayat dengenizi korumanızı da sağlayacaktır. Pandemi koşullarından önce nasıl mesai bitiminde ofisten çıkıyorsanız, mesai bitiminde rahatlamak ve gevşemek istediğinizde evin size işi hatırlatmayan diğer bölümlerini kullanıyor olacaksınız.

Ayrıca iş saatleri içerisinde mola verdiğiniz zamanlarda evin diğer bölümlerini kullanmak, bu verdiğiniz aranın daha verimli ve dinlendirici geçmesini; bu zamanlarda aklınızın olabildiğince işten uzak olmasını sağlayacak.

  •  Size evde olduğunuzu hatırlatacak kıyafetlerle çalışmayın!

Her ne kadar ev sınırları içerisinde rahat kıyafetler giymeyi tercih etsek de aynı ofise gidiyormuş gibi hazırlanarak giyinmek sizi belirli bir disipline sokacaktır. Pijama ya da rahat kıyafetlerle çalıştığınızda zihniniz çalışma halinden hızlıca uzaklaşabiliriz, hiç fark etmeden yatar ya da uzanır pozisyonda çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu rehavet halini önlemek için iş için hazırlanmayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Yalnızca görüntülü toplantılar sırasında değil her zaman işe uygun bir şekilde giyinmenin sizi çalışma moduna ne kadar hızlı soktuğunu görünce şaşıracaksınız.

  • Mola vermeyi unutmayın!

Pandemi öncesindeki sıradan bir günde yaklaşık 2-3 saat trafikte / toplu taşımada , öğle vakitlerinde iş arkadaşlarıyla yemekte, iş aralarında çay/kahve molalarında ara vererek kendinize zaman ayırdığınızı, sosyalleşip rahat bir nefes aldığınızı unutmayın.

2-3 saat toplu taşıma ya da arabada geçirdiğiniz sürede müzik dinleyip, kitap okumaktan, sevdiğiniz dizi ve filmleri izlemeye kadar kafanızı boşaltacak aktivitelerde bulunuyordunuz.Evden çalışırken de belirli molalar belirleyip, günün belirli saatlerinde bu rutinleri gerçekleştirmeyi atlamamak gerekir. Kahvaltı ya da öğle yemeğini bilgisayar başında geçiştirmek yerine aile üyelerinizle birlikte sohbet ederek bu zamanı daha etkili değerlendirebilirsiniz. Maillerinize bakarken yemek yemek yerine sevdiğiniz dizinin bir bölümünü izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. İş dışında harcadığınız keyifli saatler bilgisayar başına oturduğunuzda odaklanmış şekilde çalışmanızı da sağlayacaktır.

  • Sosyalleşme fırsatı yaratın!

Pandemi öncesinde de kullandığımız WhatsApp, Skype , Zoom , Whereby, Hangouts gibi uygulamalar pandemi sırasında daha da önem kazandı. Gün içerisinde belirli vakit ayırarak sevdiklerinizle konuşmak için bu iletişim uygulamalarını kullanabilirsiniz. Çay / kahve molanıza eşlik etmesi için bir iş arkadaşınızı arayıp havadan sudan konuşabilirsiniz. Ya da email atarak öğrenmek istediğiniz bir bilgiyi; iş arkadaşınızı görüntülü arayarak onunla sohbet etme fırsatına çevirebilirsiniz.

Pandemi döneminde doyasıya ziyaret edemediğiniz büyüklerinizi gün içerisinde kendinize vereceğiniz molalarda arayarak gününüze keyif katabilirsiniz.

  • Verimli saatlerinizi keşfedin!

Her ne kadar mesai saatleri belirli olsa da evden çalışmak gün içerisinde kendi iş planlamamızı yapabilme esnekliği tanıdı. Başkalarıyla iş ile ilgili görüşme yapmadığınız her zaman aralığını; en verimli olduğunuz saatlere göre ayarlayabilir, molalarınızı kendinize göre oluşturabilirsiniz.

Gün içerisinde başka bir iş arkadaşınız 11-12 saatleri arasında çalışırken siz bu saati öğle arasına erken çıkıp, dışarıda bir yürüyüş yapmak için değerlendirebilirsiniz. Herkesin çalışma tarzı ve verimli olduğu , üst üste çalışabildiği zaman aralığı değişkenlik gösterir. Kendinize ait rutini bulduktan sonra verimi kaybetmemek adına her gün aynı düzeni uygulamaya dikkat etmenizi öneriyoruz.

  • İş ve ev hayatınızı birbirinden ayırın!

Aileniz ve sevdiklerinizle aynı evi paylaşıyor olabilirsiniz. Aynı anda farklı işlerle ilgilenen kişilerin bir yandan da sosyalleşme ihtiyacı ile birbirlerinin işlerini aksatması kaçınılmaz olabilir. Bu durumu engellemek için birlikte yaşadığınız kişilerle bir düzen oturtabilir, günün belirli saatlerinde bir araya gelebilirsiniz. Bu saatler dışında çalışırken bölünmek istemediğinizi, acil bir durum olmadığı müddetçe kendinize ofisteki gibi bir çalışma düzeni yaratmak istediğinizi paylaşabilirsiniz.

Aynı şekilde siz de evi paylaştığınız diğer kişilerin günlük programına olabildiğince uyum sağlayarak veriminizi yükseltebilirsiniz.

  • Egzersiz yapın!

Hem evden çalışma durumu hem de sokağa çıkma yasakları hareket etmenizi epey kısıtlamış olabilir. Günde kendinize ayıracağınız 1 saat ile ister evde spor yapabilir, ister açık havada yürüyüş yaparak keyifli bir ara verebilirsiniz. Hem bedensel hem de ruhsal sağlığınıza yararlı bu etkinliklerle çalışma saatleri içerisinde de daha dingin ve taze bir bakış açısına sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Mesai sonrası evden dışarı çıkmak pandemi dönemi öncesindeki ritüelleri hatırlatıcı etkiye sahip olur, günü keyifli bitirmenize ve kaliteli uyumanıza yardımcı olur.

Ayrıca bu zorlu pandemi döneminde attığınız her adım bir iyiliğe de dönüşebilir. Attığınız adımları Help Steps uygulamasını kullanarak yardım kuruluşlarına bağışlayabilir, bu kuruluşların hedeflediği bağış miktarına ulaşmasına destek olabilirsiniz. Detaylı bilgiye https://www.helpsteps.app/home adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha önce deneyimlemediğimiz için zorlandığımız, herkesin kendine göre baş etme yöntemi bulmaya çalıştığı bu zor dönemde umarım yukarıdaki tavsiyelerimiz evden çalışma sırasında veriminizi artırmaya fayda sağlar.