fbpx

e-Ticaretin Yükselen Sektörleri Nelerdir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

e-Ticaret, insanların internet ortamında gerçek veya sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir.

Avantajlarına kısaca baktığımızda ise;

  • Firmalar e-Ticaret modeli ile müşterileri için daha çeşitli ürün seçeneği sunulabilir.
  • 7/24 hizmet verebilir.
  • Büyük bir ofise gerek duymadan satış yapılmasını sağlar, böylece yerden tasarruf ettirir.
  • Elektronik ortamda saniyeler içinde veriler aktarıldığı için zamandan tasarruf edilir.

Müşteri tarafından baktığımızda ise;

  • Kullanıcılar birden fazla alışveriş yapabileceği ortama aynı anda erişebilir.
  • Aynı ürünün en düşük fiyatına ulaşabilir.
  • İhtiyaçlarına yönelik ürünü bulmaları daha kolaydır.
  • İstediği yerden istediği zaman diliminde alışverişini gerçekleştirebilir.

Türkiye’de e-Ticaret hacmi, %39 büyüyerek 83,1 milyar lira oldu!

TÜSİBAD; Deloitte Türkiye, SimilarWEB ve İnveon iş birliğinde hazırlanan “Türkiye’de e-Ticaret 2019 Pazar Büyüklüğü” raporuna göre; Türkiye’de e-Ticaret hacmi, %39 büyüyerek 83,1 milyar lira olmuştur. e-Ticaret pazar büyüklüğünün dağılımını; %37 sadece online perakende, %36 tatil ve seyahat, %17 çok kanallı perakende ve %10 online yasal bahis siteleri oluşturuyor.

e-Ticaret’in Gelişmesi İle Popüler Hale Gelen Sektörler

e-Ticaret, sürekli gelişiyor ve bu gelişmeler ile de çeşitli sektörleri de etkilemeye devam ediyor. Satıcıya ve tüketiciye kolaylıklar sağlayan e-Ticaret, bazı sektörleri de popüler hale getiriyor.

TOBB e-Ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax e-Ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-Ticaret sektöründe yükselişe geçecek 5 kategoriyi açıkladı. Çiğdemli’ye göre; ikinci elciler, market ve gıdacılar, organikçiler ve online eğitimciler bu yıl yükselişe geçiyor. Moda kategorisi ise yükselişini e-ihracat ile perçinleyecek.

İkinci ElcilerPaylaşım ekonomisinin tüm dünyadaki hızlı yükselişi e-Ticaret sektörünü de etkiliyor. Sektörde giyimden, ev eşyası ve elektroniğe kadar birçok ikinci el ürünün satışının yapıldığı site ve pazar yerlerinin sayısı artıyor.

Organik DünyaÇevreci hareketin benimsenmesiyle beraber birçok insan hem kendi sağlığını hem de çevreyi korumak için doğal ve organik ürünlere yöneliyor. Gıda, kozmetik, kişisel bakım ve deterjan ürünleri organik olarak aranan ürünlerin başında geliyor.

Online EğitimOnline kurslar ve online eğitimler, her yaş gurubuna birçok avantaj sağladığı için e-Ticaret’in yükselen sektörleri arasında yer alıyor. Hem şirket içi eğitimi, hem okul eğitimi, hem de kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanan çeşitli kurs paketlerine artık internet üzerinden dâhil olunabiliyor.

ModaModa, tekstil, ayakkabı, çanta ve tesettür giyime yönelik e-Ticaret ürün çeşidi sunma, istenilen yerde ve zamanda alışveriş yapma ve ödeme kolaylıklarıyla yükselmeye devam ediyor. Mağaza gezerek zaman kaybetmeyi engelleyip birçok ürünü sadece bir tık uzağımıza taşıyan bu siteler her zaman yükselişte olmaya devam edecekler.

Sanal Marketlerİnternetten yemek ve gıda siparişi oranları hızla yükselmeye devam ediyor. İşlerini online platforma taşıyan restoran ve marketler iş hacimlerini beklenenin de üstünde büyütüyorlar. Sadece restoran ve marketler değil, internet üzerinden sağlıklı öğünler satışı, yöresel gurme lezzetler satışı da e-Ticaretin yükselen sektörleri arasında yer alıyor.

Özellikle koronavirüs salgını ile evde kal çağrılarına uyan insanların gıda ihtiyaçlarını online marketlerden almaları bu sektörde büyük bir yükselişe neden oluyor. Sadece büyük marketler değil günümüzde sıkça tercih edilen indirim marketleri de e-Ticarete yönelerek müşteri hacimlerini arttırıyorlar. Tüketicilerin sağlığını gözeterek ihtiyaçlarını kapılarına kadar getiren bu tür gıda sağlayıcıların en büyük arayışları ödeme yöntemleri oluyor. PayALL’un uzaktan ödeme sistemi ise bu ihtiyaçları karşılayarak işletmelere avantajlar sunmaya devam ediyor. Bu dönemde online alışverişe geçen ama hiçbir online ödeme alt yapısı olmayan micro işletmelere, kurulum ve entegrasyona ihtiyaç duymadan tahsilat imkanı sağlıyor.

Online Alışverişlerinizde Uzaktan Ödeme Almak İçin Hemen Başvurun!

e-Ticaret’te sıkça kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan uzaktan ödeme alma yöntemi ile tahsilatlarınızı kolayca yapabilirsiniz. PayALL ile alacağınız uzaktan ödemeleriniz ertesi gün hesabınızda!

Hemen başvurun, 24 saat içinde tek tıkla online ödeme almaya başlayın.