fbpx

E-Ticaret Siteleri İçin Tahsilat ve Ödeme Sistemleri

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ticaret de gelişmekte ve sürekli değişmektedir. Bu süreçte alışveriş için gerekli olan ödeme sistemleri de hız ve güvenlik açısından en üst seviyede olmalı.
Takas ile başlayan ödeme yolculuğumuz dijital cüzdanlar ve hatta kripto paralarla devam etmekte. İnsanlar artık ihtiyaçlarını alışveriş siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden kolayca karşılayabilmektedir.
Hız , çeşitlilik, konfor, zaman ve daha uygun fiyatla alım-satım gibi birçok fırsat sunan e-ticaret sektörü, her yıl ortalama yüzde 23 oranla artış göstermekte ve globalleşen dünya ekonomisinde en hızlı büyüyen sektör olarak öne çıkmakta.

E-ticaret sisteminin müşterilere sunduğu avantajlardan dolayı, bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler rekabet konusunda kendilerini öne çıkarmaya çalışmakta. Bunun için çeşitli reklam ve kampanya projeleri geliştirmektedirler. Müşteriler de bu sayede hızlı, konforlu ve ucuz bir şekilde alışveriş yapabilmekte ve siparişlerini dakikalar içinde teslim alabilmekte. E-ticaret sektöründe zaman önemli bir konu ama bunun yanı sıra kullanılan ödeme sistemi de hem site sahipleri hem de kullanıcılar için son derece hayati bir konudur.

E-ticaret sitesi sahipleri, kullanıcılarını memnun etmek amacıyla kolay , çok çeşitli ve güvenli ödeme imkanı sağlamaktadır. Böylelikle, kullanıcılar alışveriş yaparken kendini daha rahat hissetmektedir.
Biz de e-ticaret sektöründe en çok tercih edilen ödeme çeşitlerini sizin için derledik.

  • Kapıda ödeme: Tahsilatın ürün teslimi sırasında yapıldığı ödeme şeklidir. Bu ödeme yöntemi, hem güven konusunda şüpheleri olan hem de kredi kartı ya da herhangi bir banka hesabı olmayan müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ne yazık ki bu durum, e-ticaret sitesi sahipleri için büyük problemleri de beraberinde getirmektedir. Çünkü, site sahipleri; kargo şirketinin ürünü teslim ederken, sipariş veren kişiyi bulamaması, sipariş veren kişinin sipariş verdikten sonra vazgeçmesi, sipariş veren kişinin ücret tahsilatı esnasında parasının olmaması, kargo şirketinin siparişi veren kişi yerine farklı bir kişiye ulaşması ve bu kişinin siparişi teslim almaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ücret ödenmediği veya siparişin teslim alınmadığı durumlarda, kargo ücretini site sahibi ödüyor ise site sahibi kar edeceğini düşünürken zarar edebilir.
  • Sanal Pos ve kredi kartı ile online ödeme: E-ticaret siteleri,  bağlı oldukları bankaların Sanal Poslarını sisteme tanımlayabilir veya BDDK lisanslı Sanal Pos hizmeti veren kuruluşlar aracılığıyla Sanal Pos sahibi olabilir ve ayrı ayrı bankalarla anlaşma yapmaksızın tüm kartlara taksit yapma imkanına sahip olur.
  • Havale/EFT ile ödeme: En çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri de Havale /EFT sistemidir. Ne yazık ki, bu sistem çok kullanılmasına rağmen bazı zorlukları da barındırmaktadır. Müşteri, verilen IBAN ya da hesap numarasına kendi internet bankacılığı hesabından girerek ödemesini iletirken satıcı ise alınan her sipariş sırasında ödemenin gelip gelmediğini, geldi ise hangi banka hesabına geldiğini teyit edebilmek için tüm bankalarına girerek tek tek kontrol etmek zorunda kalmaktadır. Bu durum da, e-ticaret sitelerinin gereksiz zaman ve enerji harcamalarına yol açmaktadır. Bunun yerine PayALL Sanal Pos ile kolay ve güvenilir bir şekilde tahsilatlarını gerçekleştirebilir ve zamanlarını müşterilerinin isteklerini gerçekleştirmeye ayırabilirler.
  • E-Cüzdan : Kredi ve banka kartlarının tek bir alanda tanımlandığı dijital bir cüzdandır. Bu yöntem sayesinde, müşteriler kart bilgilerini bir defa girmekte ve sonrasında ödemelerini ‘’elektronik cüzdan ‘’ seçeneğiyle kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. E- ticaret siteleri bu yöntemin yanı sıra e-çek ve mail order gibi  online yöntemleri de kullanmaktadır.
  • Kripto para ile ödeme: Pandemi ile birlikte, adını daha sık duymaya başladığımız kripto paralar, e-ticaret alışverişlerinde de etkin rol oynamaya başladı. İlerleyen dönemde, ülkemizde bu ödeme yöntemi ile yapılacak olan alışverişlerin yaygınlaşacağını düşünmekteyiz.

E-ticaret Sitelerinden Alışveriş Yapan Tüketicilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nedir?

  • Girdiğiniz e-ticaret sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığına ve ödeme bölümünde http:// yerine https:// yazıp yazmadığına dikkat etmelisiniz.
  • “3D Secure”  güvenlik önlemine sahip web sitelerinden ödeme yapmalısınız.
  • Alışveriş yapılacak olan siteyi iyi araştırılmalı, kullanıcı şikayetlerine ve yorumlarına dikkat etmelisiniz.
  • Sitenin mesafeli satış sözleşmesine sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Faturalı olarak alışveriş yapmayı tercih etmelisiniz.