fbpx

8 Haneli BIN Numarası Ne Anlama Gelmektedir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

Banka Kimlik Numarası (BIN) Nedir?

Banka kimlik numarası (BIN) terimi, bir ödeme kartında görünen ilk dört ila altı sayı kümesini ifade eder. Bu numara seti, kartı veren kurumu tanımlar ve ödeme kartını veren kuruluşla işlemlerin eşleştirilmesi sürecinde anahtar görev üstlenir. Numaralandırma sistemi; kredi kartları, ödeme kartları, ön ödemeli kartlar, hediye kartları, banka kartları ve elektronik avantaj kartları için geçerlidir.

Banka Kimlik Numaraları (BIN) Nasıl Çalışır?

Banka kimlik numarası, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından farklı kartlar veren kurumları tanımlamak için geliştirilmiş bir numaralandırma sistemidir. ANSI, Amerika Birleşik Devletleri’nde iş standartları oluşturan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, ISO ise finans, sağlık, giyim ve uçak alanları dahil olmak üzere farklı endüstriler için çeşitli standartlar oluşturan uluslararası bir sivil toplum grubudur.
Tüm ödeme kartları bir BIN numarası ile birlikte gelir. Bu, banka kartlarına, kredi kartlarına, ödeme kartlarına, hediye kartlarına ve diğer ödeme kartlarına rastgele atanan dört ila altı farklı numaradan oluşan bir kümedir. Numara, kartın ön yüzünde kabartmalıdır ve hemen altında da basılı olarak görünür. BIN’in ilk basamağı, ana sektör tanımlayıcısını belirtir. Kategoriler; havayolları, bankacılık ve finans veya seyahat ve eğlenceyi içerir. Takip eden rakamlar, veren kurum veya bankayı belirtir.

Bir müşteri online alışveriş yaptığında, müşteri ödeme sayfasına kart bilgilerini girer. Kartın ilk dört ila altı hanesini gönderdikten sonra, çevrim içi perakendeci, aşağıdakiler dahil olmak üzere müşterinin kartını hangi kurumun verdiğini tespit edebilir:

  • Visa, MasterCard, American Express ve Diner’s Club gibi kart markası,
  • Kurumsal veya platin gibi kart seviyesi,
  • Kart türü—bir banka kartı, kredi kartı veya diğer ödeme kartları,
  • Veren banka ülkesi,

İlk olarak, tüccarlar, ödeme kartı işlemlerini değerlendirmek  için BIN’leri kullanabilir. BIN’ler ayrıca bir satıcının adres ve telefon numaralarıyla birlikte kartı veren bankaların işlemi yapmak için kullanılan cihazla aynı ülkede olup olmadığını belirlemesine olanak tanır. BIN, müşteri tarafından sağlanan adres bilgilerini de doğrular. Ancak daha da önemlisi, numaralandırma sistemi, hem kartı veren kurumun hem de kart sahibinin adresi gibi verileri karşılaştırarak kimlik hırsızlığını veya olası güvenlik ihlallerini belirlemeye yardımcı olur.

Ödeme sektörü için BIN genişletmesi ne anlama geliyor?

Nisan 2022’den sonra ödeme sektörü hem 6 hem de 8 haneli BIN’lerle faaliyet gösterecek. Çoğu ödeme kuruluşunun, yeni  BIN uzunluğunu desteklemek ve müşteri hizmetlerinden ve kart sahibi korumasından ödün vermekten kaçınmak için süreçleri ve sistemleri güncellemesi gerekecektir. Hazırlık düzeyi,BIN’in nasıl kullanıldığına bağlı olarak, sınırlı ayarlamalardan çoklu işlevsel alanlar ve BT sistemlerindeki geniş değişikliklere kadar önemli ölçüde değişiklik gösterecektir.

Örneğin, bazı alıcı bankalar, yetkilendirme işlemlerini yönlendirmek için güncellenmiş BIN’i kullanır. Güncellenmiş  BIN uzunluğunu hesaba katmak için,  bankaların BIN referans tabloları, temel uygulamaların kodlaması ve konfigürasyonu ve satış noktası sistemleri dahil olmak üzere bir dizi potansiyel etkiyi göz önünde bulundurması gerekir.

Hazırlık düzeyi değişiklik gösterse de, Nisan 2022’den sonra ödeme ekosistemine katılmak, 8 haneli BIN’leri işleme becerisini gerektirecektir. Tüm ödeme endüstrisi kuruluşları, riskleri azaltmaya yardımcı olmak ve gerekli değişiklikleri uygulamak için kapsam, kaynak gereksinimleri ve zaman çizelgesini bildirmek için tüm kuruluş ve destekleyici uygulamalar paketi genelinde kapsamlı bir etki değerlendirmesi yapmalıdır.