fbpx

3D Secure Güvenli Ödeme Sistemi

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Başvuru Formu

Tahsilatın kolay ve temassız yolu PayALL’un avantajlı dünyasıyla tanışmak için hemen başvuru yapın!

3D Secure Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Banka ve kredi kartları ile internet üzerinden gerçekleşen alışverişlerde kartın ve sahibinin güvenliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla firma ve çeşitli bankalar arasında yapılan anlaşmaya ”3D Secure” denmektedir. Bu sistem; müşteri, banka ve iş yeri arasındaki bilgi transferini çeşitli anahtarlar ve özel şifreler ile emniyetli bir şekilde sağladığı için 3 boyutlu güvenlik sistemi olarak da bilinmektedir. 3D Secure sistemini fiziksel alışverişlerdeki pin uygulamasının çevrim içi alışverişlerde kullanılan teknolojik versiyonu olarak da tanımlayabilmek mümkündür.

3D Secure Ödeme Sistemi Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Bu sisteminin en büyük avantajlarından biri sahteciliğe karşı koruyucu olmasıdır. Daha güvenli bir ödeme yöntemi sağlayarak müşterilerin bağlılığını güçlendirmekte ve kolay kullanılabilir olmasından dolayı internetten yapılan alışverişlerin oranını da büyük miktarda artırmaktadır.

3D Secure ödeme sisteminin, e-ticaret sitelerinin güvende kalmasını sağlayan birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden en önemlisi geri ödeme yükümlülüğünü e-ticaret sitesi sahiplerinden alması olabilir. Ödemeye sahtecilik veya hile karışmış olsa bile, ödeme 3D Secure ile doğrulandığı sürece bu durumun sorumlusu sadece banka olacaktır. Ayrıca, ödeme sürecini güvenilir ve kolay bir sistem haline getirdiği için e-ticaret sitelerinin bilinirliğine ve büyümesine büyük katkı sağlamaktadır.

3D Secure Nasıl Çalışır?

● İnternet sitesi üzerinden ödeme yönteminizi kredi kartı olarak seçiniz.
● Ödeme işleminiz onaylandığında kredi kartınıza tanımlı olan telefon numaranıza tek kullanımlık bir şifre gönderilecektir.
● Cep telefonunuza gelen bu kodu, e-ticaret sitesinin açılmış olan banka sayfasına dikkatli bir şekilde giriniz. Şifrenizi doğru girdiğiniz takdirde yaptığınız alışveriş onaylanmış olacaktır.
● Ödeme işleminiz onaylandıktan sonra yeniden e-ticaret sitesine yönlendirileceksiniz.
● Sayfada satın alma işleminizin fatura bilgileri ve e-ticaret sitesinin hazırladığı açılış sayfası bulunmaktadır.

Her Kart 3D Secure İle Uyumlu Mu?

Türkiye’de bulunan birçok banka kartı 3D Secure altyapısına uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bazı kartların 3D Secure sistemine uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için aktivasyon işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle internet alışverişinden önce kartınızın 3D Secure hizmetine açık olup olmadığını bankanızdan teyit edebilirsiniz.

3D Sisteminin Kart Sahibine Faydaları Nelerdir?

● İnternet alışverişlerinizde, 3D Secure güvenlik sistemi, mevcut kart bilgilerinizi korur.
● 3D Secure, kart bilgilerinizi,kendi belirlediğiniz şifreniz ve kişisel güvenlik cümleniz ile koruma altına alır.
● Sizden başka hiç kimse, sizin kartınızla internet üzerinden alışveriş yapamaz. 3D Secure şifreniz sadece size özeldir.
● İnternet üzerinden sisteme kayıt olmak çok kolaydır. Kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra, tek yapmanız gereken ödeme sırasında şifrenizi girmektir.

3D Secure Kart Sahibini Nasıl Korur?

3D Secure güvenli ödeme sayfasının görünümü bankadan bankaya çeşitlilik göstermesine rağmen temelde benzer bir dizayn içindedir. Bu aşamada önemli olan şey kart sahibi olarak bağlı olduğunuz bankanın logosunun bu sayfada bulunması ve SMS içerisinde iletilen referans numarasının ekranda bulunan numara ile uygunluk göstermesidir. Sonrasında telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi girerek işlemi onaylayabilirsiniz. Özetle, kart numaranız bir başkasının eline geçse bile ilgili 3D şifresi sizin telefonunuza geleceği için kart bilgileriniz tek başına işlem için yeterli olmayacaktır.

3D Secure Üye İş Yerlerini Nasıl Korur?

Gerçekleştirilen bir işlemin 3D Secure sistemi ile doğrulanması üye işyerlerini güçlendirmektedir. ”Uluslararası Chargeback Kuralları” nedeniyle kart sahibinin 3D Secure ile doğrulanmış bir işleme “Bu İşlemi Ben Yapmadım” veya “İşlem Bilgim Dâhilinde Değil” şeklinde itiraz etme hakkı bulunmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında ise üye işyerleri, sanal posundan geçen işlemlerde, harcama itirazı risklerine karşı 3D Secure sistemini zorunlu hale getirmelidir.

3D Secure İle Gerçekleşen İşlemlerde Hata Alma Durumu Neden Olur?

Bu durumun yaşanmasının birkaç ana nedeni bulunmaktadır. Bunların içinde en önemlisi, kartınızın daha önce bu işlem için aktivasyonunun yapılmamış olması olabilir. Diğer bir durum ise; 3D Secure şifrenizi girdikten sonra tarayıcınızı işlem tamamlanmadan kapatmanızdır. Girmiş olduğunuz şifre hem kart hem de pos bankası tarafından doğrulanacağı için bu işlem biraz zaman alabilmektedir. Bu yüzden eğer işlem sonucunu beklemeden tarayıcınızı kapatırsanız işleminiz başarısız olarak sonuçlanabilir.

3D Secure Güvenli Ödeme Sistemi Başvurusu Nasıl Gerçekleşir?

3D Secure ile işleminizi gerçekleştirebilmek için kartınızın bağlı olduğu bankaya başvurmanız ve 3D Secure kaydı ile birlikte şifrenizi almanız gereklidir. Mağazalar için ise, sanal posunuzun bulunduğu banka ile iletişime geçerek posunuzu 3D Secure ile kullanmak istediğinizi bildirmeniz gereklidir. Ayrıca, bankanızın web sitesinde bulunan güvenlik bölümünden bu hizmetler ile ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz gibi bankanızla irtibata geçerek de konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.
3D Secure özelliğinin opsiyonel olması tamamen bankanızın tanımlamasına bağlıdır. Bazı bankalar için 3D Secure özelliği opsiyonel iken bazı bankalar için zorunludur. Eğer sanal posunuz hem 3D yetkili hem de 3D olmadan işleme yetkili ise sanal pos kurulumu yaparken “Müşteriye Sor” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu durumda sipariş tamamlanırken karşınıza “3D Secure kullanmak istiyorum” seçeneği çıkacaktır bu seçenek işaretlenmezse sipariş 3D olmadan tamamlanacaktır.

 

PayALL’un Sanal POS’u ile alınan ödemeler ertesi gün hesapta!

PayALL’un sunduğu Sanal POS hizmeti ile online ödemelerinizi temassız ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik sisteme dâhil olmak için başvuru veya kurulum ücreti ödemeniz gerekmez. Sektör fark etmeksizin, hiçbir teknolojik alt yapıya ihtiyaç duymadan, tek tıkla tahsilatlarınızı alabileceğiniz PayALL’a üye olun!